نظام وظیفه

دوشنبه, ۱۴ بهمن ۱۳۹۸

 

جهت مشاهده راهنمای درخواست اینترنتی ( غیرحضوری ) معافیت تحصیلی نظام وظیفه اینجا کلیک نمائید.

 

دانشجویان مشمول بعد از انجام مراحل ثبت نام و واریز شهریه لازم است با مراجعه به اتاق امور دانشجویی و فرهنگی مراحل زیر را انجام و مدارك ذيل را تهيه نموده و سپس به پليس+10 ( تبریز ) مراجعه و مجوز ثبت نام (معافيت تحصيلي) را اخذ و به امور دانشجویی دانشگاه تحويل نمايند تا ثبت نام آنان قطعي گردد.

مدارک لازم جهت اقدام :

1- معرفی نامه به پلیس+10: شامل فرم ب ( درخواست معافیت دانشگاه که دارای امضاء و مهر می باشد ) به همراه تصویر مدرک تحصیلی مقطع قبلی

2-  مراجعه به دبیرخانه دانشگاه جهت مهر نمودن فرم درخواست

3-  همراه داشتن کپی و اصل شناسنامه

4-  همراه داشتن کپی و اصل کارت ملی

5-  تهيه یک قطعه عکس پرسنلي 4*3 (ترجیحا سیاه و سفید)

6-  فرم چهار ( برگ اعلام آخرین وضعیت مشمولان ) جهت اعلام ابطال معافیت تحصیلی دانشگاه يا رشته قبلی (برای دانشجویانی که انصرافی و ثبت نام مجدد هستند)

7-  برگه اعزام به خدمت (در صورت داشتن برگه اعزام به خدمت)

8-   مراجعه به دفاتر پلیس + 10

 

آشنایی با قانون نظام وظیفه:

  • وظيفه اصلي دفتر نظام وظيفه دانشگاه ( واقع در امور دانشجویی و فرهنگی) احراز و كنترل وضعيت دانشجويان پسر از لحاظ مقررات وظيفه عمومي مي باشد. 

با توجه به قانون وظیفه عمومی کشوری پسران ایرانی به محض ورود به سن 19 سالگی مشمول خدمت وظيفه عمومي شناخته شده و لازم است خود را جهت انجام خدمت سربازي به سازمان وظيفه عمومي ناجا معرفي نمايند.چنانچه فردي قصد تحصيل در سن مشموليت را داشته باشد بايستي بلافاصله پس از ثبت نام در دانشگاه فرم هاي مربوط را از دانشگاه اخذ و از دفاتر پليس+10 معافيت تحصيلي اخذ نمايد.

  • متناسب با مقررات و دستورالعمل هایی که هر ساله از سوی سازمان وظیفه عمومی به دانشگاهها ابلاغ می گردد ، اقدامات ذیل در اين دفتر انجام می پذيرد .

الف ) دانشجویان دارای کارت پایان خدمت و معافیت دائم و به طور کل دانشجویانی که مشمول خدمت وظیفه عمومی نخواهند شد مدارک مثبته نظام وظیفه خود(شامل كارت پايان خدمت، معافيت دايم، معافيت موقت كالت يا پزشكي و ...) را  در بدو ثبت نام ارائه می نمایند تا بر مبناي مدرك ارائه شده ثبت نام آنان مورد تایید قرار گیرد. بديهي است برای قطعی شدن ثبت نام و برطرف شدن اشکال نظام وظیفه ، ضروري است اصل مدرک را حداکثر ظرف یک ماه به دفتر امور مشمولین دانشگاه ( اتاق امور  دانشجویی و فرهنگی ) ارائه نمایند در غیر اینصورت فايل آنها اشكالدار بوده و ثبت نام آنها قطعی نخواهد شد.

ب) معافیت تحصیلی : سایر دانشجویان که اصطلاحا مشمول خوانده می شوند لازم است در بدو ثبت نام معافیت تحصیلی خود را از دفاتر پلیس +10 شهرستان تبریز  اخذ و حداکثر سه هفته بعد به دفتر امور دانشجویی و فرهنگی دانشگاه ارائه نمایند .

 

سنوات مجاز تحصیل دانشجویان در مقاطع تحصیلی :

1-کاردانی (5 ترم)

2- کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته ( 6 ترم )

3- کارشناسی پیوسته ( 10 ترم )

 

 

تبصره 1: افزایش سنوات مجاز تحصیل :

دانشجویان مشمولی که در سنوات مجاز تحصیل ، فارغ التحصیل نشوند. برای ادامه تحصیل نیاز به تصویب کمیسیون موارد خاص دانشگاه و یا استان دارند تا با مکاتبه با دفاتر پليس+10 برايشان درخواست افزایش سنوات گردد. بدیهی است دانشجوياني كه مجوز سنوات اخذ نكرده باشند ، غایب محسوب شده و اجازه ادامه تحصیل و فارغ التحصیلی نخواهد داشت.

تبصره 2: تغییر رشته یا دانشگاه با ثبت نام مجدد:

دانشجویان مشمول در کل دوران تحصیل ( از کاردانی تا دکترا ) صرفا یک بار می توانند انصراف داده و با ثبت نام  مجدد ( چه با آزمون یا بدون آزمون فرقی نمی کند) ، (تغییر رشته یا محل تحصیل یا هردو ) معافیت تحصیلی جدید دریافت نمایند . مدت تحصیل رشته و مقطع  قبلی جزو سنوات رشته و مقطع جدید محسوب نمی گردد.

ج) اعلام اتمام معافیت تحصیلی : دانشجویان مشمول به محض قطع ارتباط با دانشگاه به عناوین ذیل به سازمان وظیفه عمومی معرفی می گردند .

 1- فارغ التحصیل                  2- انصراف                    3 - اخراج

تبصره : دانشجویان فوق الذکر از زمان اتمام معافیت تحصیلی به مدت یک سال مهلت دارند تا به خدمت وظیفه اعزام و یا در صورت داشتن شرایط مجددا مشغول تحصیل گردند. در غیر اینصورت غایب محسوب می شوند.

تذکرخیلی مهم: دانشجویان اخراجی و دانشجویانی که برای بار دوم «انصراف داده یا ترک تحصیل کرده باشند» باشند اجازه ادامه تحصیل را ندارند. دانشجویان فارغ اتحصیل فقط اجازه تحصیل در مقطع بالاتر را دارند.

 

د) صدور گواهی های اشتغال به تحصیل ویژه سازمان وظیفه عمومی:

انواع گواهی های اشتغال توسط اداره كل آموزش دانشگاه انجام می شود. در موارد خاص دانشجویان مشمولی که دارای معافیت تحصیلی می باشند صرفا گواهي هایی که به معاونت وظیفه عمومی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران صادر می شود شامل گواهی جهت درخواست معافیت های کفالت و موارد خاص و همچنین گواهی خروج از کشور جهت سفرهای ورزشی و علمی می توانند از دفتر امور دانشجویی و فرهنگی دریافت نمایند.

دانشجويان مشمول متقاضي خروج از كشور برای سفرهای زیارتی و سیاحتی فقط لازم است  به سامانه http://services.epolice.ir   مراجعه نموده و با وارد نمودن كد ملي(به عنوان نام كاربري) و كد سخا (به عنوان رمز عبور كه بايد از دفاتر پليس+10 بگيريد) وارد سامانه شويد. سپس در قسمت خروج از كشور، تاريخ سفر وكشورمقصد را مشخص نماييد. پس از مراجعه حضوری به دانشگاه ، خروج از كشور شما بررسي و از طريق سامانه وظيفه عمومي به تاييد دانشگاه خواهد رسيد . لذا به هيچ وجه گرفتن گواهي اشتغال برای سفرهای زیارتی و تفریحی لازم نيست.