گزارش بازدید دانشجویان معماری از مجموعه موزه قاجار و مقبره‌الشعرا

آموزشی و پژوهشی دوشنبه, ۹ خرداد ۱۴۰۱

 

بسمه تعالي

 

     در راستای محقق شدن هرچه بیشتر اهداف درس معماری اسلامی و با توجه به نقش مؤثر بازديدهاي علمي در ارتقا كيفيت آموزشی، بازدیدي از موزه قاجار (خانه امیرنظام گروسی) و مقبره‌الشعرا با حضور استاد مربوطه آقای دکتر پیربابائی و دانشجویان این درس در روز سه شنبه مورخه 1401/03/03 صورت گرفت. در این بازدید که راس ساعت 14 آغاز شد، دانشجویان با توضیحات آقای دکتر پیربابائی با ویژگی‌های مختلف کالبدی، فرهنگی، اقلیمی خانه امیرنظام که در حال حاضر با کاربری موزه از آن بهره‌برداری می‌گردد، آشنایی پیدا کردند. در ادامه برنامه‌ها به بازدید از مجموعه مقبره‌الشعرا که در حال مرمت است پرداخته شد.

موزه قاجار یکی از موزه‌های شهر تبریز است و در محل خانه امیرنظام گروسی و در محله ششگلان (منطقه ۱۰ شهرداری) تأسیس شده‌است. موزه قاجار در سال ۱۳۸۵ خورشیدی پس از مرمت و بازسازی، به‌طور رسمی راه‌اندازی گردید.

خانه امیرنظام گروسی در دوره ناصرالدین‌شاه، در زمان پیشکاری امیرنظام گروسی و توسط وی ساخته شده ‌است. پس از مرمت و بازسازی این بنا با حفظ ویژگی‌های معماری و شاخص‌های سنتی بنا به عنوان موزه قاجار مورد استفاده قرار گرفت. این موزه در نزدیکی مقبرةالشعرا تبریز که مدفن بیش از ۴۰۰ شاعر نامی ایرانی از جمله شهریار، قطران تبریزی، اسدی توسی، ظهیرالدین فاریابی و خاقانی شروانی است، قرار دارد.

عمارت امیرنظام در دو طبقه و با زیربنای ۱۵۰۰ مترمربع ساخته شده ‌است. ساختمان مشتمل بر دو حیاط اندرونی و بیرونی و دارای باغچه‌ها و حوض‌هایی است. ۱۶ ستون با سرستون‌های مربوطه، ایوان سراسری را نگه داشته‌اند. در طبقه بالا پنجره‌های مشبک ارسی با شیشه‌های رنگی، گچبری‌های نمای شمالی و جنوبی، و همچنین آینه‌کاری‌ها و گچبری‌های تالارهای داخلی و طنبی‌ها به چشم می‌خورند و در زیرزمین حوض‌خانه وسیعی وجود دارد که یکی از قسمت‌های جالب بنا است. ستون‌های استوار حوضخانه و آجرکاری سقف آن نیز قابل توجه است. این بازدید ساعت 17 به پایان رسید و فرم ارزيابي بازديد توسط دانشجویان شركت كننده تكميل گرديد.