| |
بسیج دانشجویی پرینت پست الکترونیکی
تشکل های دانشجویی
دوشنبه ، 07 اسفند 1391 10:31

بسیج دانشجویی

بسيج دانشجويي يكي از ارزنده­ ترين يادگارهاي امام راحل بزرگوار ماست.   مقام معظم رهبري

يادگار ارزنده

تعريف خاص بسيج: مجاهدان في سبيل الله

يا ايّها الّذين آمَنوا كونُوا أَنصار الله (صف/14)

اي كساني كه ايمان آورده­ايد، ياوران (دين) خدا باشيد.

معناي خاص بسيج ارتباط وثيقي با مفهوم جهاد دارد به طوري كه مي‌توان بسيج به معناي خاص را مترادف جهاد در راه خدا دانست.

بسيج مدرسۀ عشق است؛ در ميدانهاي دشوار فقط حضور عاشقانه و مخلصانه است كه مي تواند پرچم حق و عدل و راستي و ايمان را به اهتزاز در آورد و جنود شيطان را منحرف سازد. بسيج منطقي و سياسي است؛ اما سياست را با منطق، حكمت و فكر همراه مي­كند و حرف خود را عاقلانه مي­زند. مثل يك متفكر و صاحب نظر، نه مثل آدمي كه چون حرفي ندارد مشتش را گره مي­كند.

حضرت امام (2/9/67): بسيج لشكر مخلص خداست كه دفتر تشكيل آن را همه مجاهدان از اولين تا آخرين امضاء نموده­اند. من همواره به خلوص و صفاي بسيجيان غبطه مي­خورم و از خدا مي­خواهم تا با بسيجيانم محشور گرداند، چرا كه در اين دنيا افتخارم اين است كه خود بسيجي­ام.

مقام معظم رهبري (2/6/84): بسيج نماد حضور ملى و مقاومت ملى و آگاهى يك ملت است؛ آن هم آگاهى همراه با تحرك، همراه با معنويت و همراه با اخلاص. بسيج، حقيقت است؛ اما شبيه افسانه‌هاست. بسيج براى جوانان، شورآفرين است؛ براى دوستان، اميدآفرين است؛ براى دشمنان، بيم‌آفرين است. امروز اگر شما جلوه‌هاى زيباى پرشور حضور جوانان را در صحنه‌هاى پرخطر فلسطين و لبنان مشاهده مى‌كنيد، اين الگوگيرى از بسيج است. امروز اگر بيدارى جوانان دانشجو را در سرتاسر دنياى اسلام مى‌بينيد، اين الگوگيرى از بسيج است. بسيج يعنى حركت عظيم ملت ايران، همراه با آگاهى؛ احساس آميخته‌ى با عقلانيت؛ حركت و عمل آميخته‌ى با مبناى فكرى؛ عمل‌گرايى همراه با آرمان‌گرايى و ديدن افق‌هاى دوردست؛ اينها مجموعه‌يى است كه ذهنيت و هويت بسيج را تشكيل مى‌دهد.

 

تاريخچه تشکيل بسيج دانشجويي

در آغازين روزهاي پس از دفاع مقدس، كه دوران جهاد اصغر با سربلندي رزمندگان اسلام پايان رسيده بود و دوره جهاد اكبر فرا روي آنان خودنمايي مي كرد، امام شهيدان، راهي نو را فرا روي بسيجيان گشود. راهي نوراني كه استمرار آن سربلندي و عظمت و شكل گيري تمدن بزرگ اسلامي را نويد مي داد.

در تاريخ دوم آذر ماه 1367 بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني(ره) طي پيامي عارفانه، روشنگرانه و توام با آينده نگري دقيق كه منبعث از بينش عميق ايشان بود، فرمان تشكيل بسيج دانشجو و طلبه را به عنوان يكي از ضروري ترين تشكل ها صادر نمودند و ضمن درخواست دفاع از انقلاب و اسلام در مراكز دانشگاهي و حوزوي، خواستار پاسداري از اصول تغيير ناپذير "نه شرقي و نه غربي" شدند و ضمن دعوت به اتحاد ويگانگي حوزه و دانشگاه ، چشم انداز ايجاد حكومت بزرگ اسلامي و فتح جهان توسط اسلام را فراوري مشتاقان و رهروان اسلام ناب محمدي(ص) قرار دادند.

بسيج دانشجويي که به تعبير رهبر معظم انقلاب، يکي از ارزنده ترين يادگارهاي امام راحل عظيم‌الشان است، از آنجايي که در حساس ترين بخش کشور، عهده دار ترويج فرهنگ و تفکر بسيجي است و از آن جهت که با نخبگان و انديشمندان حال و آينده کشور سر و کار دارد، رسالتهاي ويژه اي يافته و جايگاهي ممتاز را احراز نموده است که اين امر انتظارات و مطالبات فراواني را از سوي مخاطبان و فرهيختگان و متوليان امر ايجاد مي نمايد.

پس از ارتحال جانسوز حضرت امام خميني ره، در آذرماه 1368 ازمحضر مقام معظم رهبري، پيرامون بسيج دانشجويي استعلام گرديد و معظم‌له فرمودند:

"با بسيج دانشجويي موافقم و آن را لازم و ضروري مي‌دانم" و با رهنمودهاي خويش بر محوريت دانشجويان به عنوان متوليان امر بسيج دانشجويي تأكيد نمودند.

پس از آن شوراي عالي انقلاب فرهنگي در دويست و سي‌امين جلسه به تاريخ 6/9/69 اصول كلي طرح "نحوه تأسيس بسيج دانشجويي" را تصويب نمود. لذا پس از تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي از سيزدهم دي‌ماه 1369 مركز بسيج دانشجويي تهران تأسيس و مسؤوليت تشكيل دفاتر بسيج را در دانشگاه‌ها عهده دار شد و دفاتر بسيج دانشجويي در دانشگاه­ها با حضور رزمندگان و ايثارگران دفاع مقدس كه پس از اتمام جنگ وارد عرصه­هاي جهاد علمي- فرهنگي شده بودند،‌يكي پس از ديگري راه اندازي شد. از آن پس به منظور تحقق آرمان‌ها و ارزش‌هاي انقلاب اسلامي و ضرورت تسريع در حركت اسلامي كردن دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي و نيز اشاعه تفكر بسيجي به ويژه از سال 1374 به بعد موافقت‌نامه‌هايي بين نيروي مقاومت بسيج با وزارت فرهنگ و آموزش عالي در مورخه 13/7/75، دانشگاه آزاد اسلامي در مورخه 25/1/76 و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي در تاريخ 17/4/76 به امضا رسيد كه طرفين در آن نسبت به تقويت و گسترش فعاليت‌هاي بسيج دانشجويي در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي تصريح كرده و جهت تحقق آن اعلام آمادگي نمودند.

 

بسيج دانشجويي در کلام مقام معظم رهبري (مدظله‌العالي)

عنوان «بسيج دانشجويي» از دو بخش تشكيل شده است كه هر كدام از اين دو بخش، نقل­ها و داستان­ها دارد و به دنبال خودش تكاليفي بر دوش انسان مي­گذارد. يكي كلمه «بسيج» است، يكي كلمه­ي «دانشجو» است. وقتي   مي­گوييم «بسيج» معنايش اين است كه مجموعه­يي مورد نظر است كه در عرصه­ي مجاهدت انقلابي حضور پيدا كرده حضور دارند؛ غايب نيستند، آماده­اند. دانشجو يعني جوان طالب علمي كه آينده در دست اوست. دانشجو يعني كسي كه ناظر به آينده و متعلق به آينده است، آينده هم متعلق به اوست. به همين دليل، فوراً اين جا استفاده كنيم؛ اگر دانشجو از لحاظ جهت­گيري فكري و سياسي دچار انحراف باشد، مصيبت بزرگي خواهد بود. (مقام معظم رهبري 11/11/76)

 

 

3- مفهوم بسيجي بودن

فرزانگي دانشجويي و خصوصيات جواني همراه با روحيات فرهنگ بسيجي، يك تركيب بديع و بسيار شوق انگيز است. بسيجي يك فرهنگ است و اگر بخواهيم اين فرهنگ را در يك جمله تعريف كنيم، بايد بگوييم پيشرو بودن در همه­ي عرصه­هاي اساسي زندگي. بسيج يعني به صحنه آمدن و به ميدان آمدن. چه ميداني؟ ميدان چالش­هاي حياتي و اساسي.

ميدان­ها و چالش­هاي اساسي زندگي چيست؟ فقط آن وقتي است كه به كشوري حمله شود و مردم آن كشور به صحنه بيايند تا از مرزهاي خودشان دفاع كنند؟ البته كه نه؛ اين فقط يكي از موارد به ميدان آمدن است. آن هم وقتي كه هويت ملي و سياسي يك ملت مورد مناقشه قرار مي­گيرد، جاي به ميدان آمدن است. آن وقتي هم كه به فرهنگ و اعتقادات و باورهاي ريشه­دار يك ملت اهانت مي­شود و آن را تحقير مي­كنند، جاي به ميدان آمدن است. آن وقتي هم كه نسل برگزيده­ي يك ملت احساس مي­كنند از غافله­ي دانش عقب مانده­اند و بايد علاجي بكنند، جاي به ميدان آمدن است. آن وقتي هم كه احساس بشود پايه­هاي يك زندگي مطلوب و عادلانه در كشور احتياج به تلاش دارد تا ترميم و يا استوار شود، جاي به ميدان آمدن است. آن وقتي هم كه جبهه­هاي فكري و فرهنگي دنيا براي تسخير ملت­ها با ابزارهاي فوق مدرن مي­آيند تا ملتي را از سابقه و فرهنگ و ريشه­ي خود جدا كنند و به راحتي آن را زير دامن خودشان بگيرند، جاي به ميدان آمدن است.

همه­ي اينها انسانهايي را مي­طلبد كه نياز را احساس كنند؛ آدم­هايي گيج و غافل و سرگرم نيازهاي حقير اصلاً اين نيازها را احساس نمي­كنند، پس اول، احساس نياز است.

بعد از احساس نياز آمادگي است. پس عزم و اراده­ي كار كردن و گذشت از راحتي و آسايش هم يك شرط است. شرط ديگر اين است كه در مقابل اين حركت و كار، از كسي مزد نخواهد. مزد مربوط به جايي است كه كسي از بيرون به ما انگيزه مي­دهد اين كار را بكن، اين پول را بگير- وقتي ما از درون و عمق جان و از عشقمان انگيزه مي­گيريم، از چه كسي مي­خواهيم مزد بگيريم، مزد دادن، تحقير ماست؛ تحقير انساني است كه از درون دارد مي­جوشد

اين ها خصوصيات يك انسان بسيجي است؛ فرهنگ بسيجي يعني اين. هيچ ملت با شرفي از وجود مجموعه­ي بسيجي در درون خود بي­نياز نيست.

يك مجموعه­ي بسيجي علاوه بر همه اينها، بايد توان هم داشته باشد. درست است كه بسيج ما در دوران جنگ و بعد از جنگ، پيرمردهاي هفتاد ساله هم داشت؛ اما توان، نشاط و قدرت نورديدن اين راه­هاي دشوار، غالباً مخصوص جوانان است. بنابراين مجموعه­ي بسيجي، يك مجموعه­ي جوان و يك چهره­ي جواني است. (مقام معظم رهبري 5/3/84)

 

اهداف بسيج دانشجويي:

ترويج اسلام ناب محمدي (ص) در دانشگاه­ها و مراكز آموزش عالي.

زمينه سازي براي تحقق جنبش نرم افزاري و نهضت توليد علم بومي و ديني و زمينه سازي و كمك براي اسلامي شدن. دانشگاهها

تبيين، ترويج و تحقق فرامين و رهنمودهاي حضرت امام خميني و مقام معظم رهبري.

تحكيم و تعميق ارزشهاي انقلاب اسلامي و تبيين و توسعه فرهنگ اسلامي در دانشگاهها.

بسط فرهنگ و تفكر بسيجي و ارتقاء معرفت ديني و بينش فرهنگي، اجتماعي و سياسي دانشجويان.

دفاع همه جانبه از انقلاب اسلامي و دستاوردهاي آن در عرصه­هاي گوناگون فكري، فرهنگي، علمي، سياسي،‌اجتماعي و صنفي.

پاسداري از اصل تغيير ناپذير نه شرقي نه غربي و هويت ديني.

مقابله با تهديدات فرهنگي، سياسي و اجتماعي در دانشگاهها و مراكز آموزش عالي.

وظايف بسيج دانشجويي:

تبيين و ترويج آرمانها و مباني انقلاب اسلامي، تقويت و تعالي مؤلفه­هاي فرهنگ اسلامي و معرفت ديني، تفكر و رفتار بسيجي، بينش و بصيرت سياسي در جامعه دانشگاهي، پيشگامي در عرصه­هاي دينداري، علم، سياست، فرهنگ، خدمت رساني و حضور همه جانبه در ميدان چالش­هاي نظام مقدس جمهوري اسلامي در سطوح عمومي و تخصصي در راستاي پيشرفت، توسعه و عمق بخشي به انقلاب اسلامي.

تهيه طرح­ها و برنامه­هاي لازم و اجراي آن، جهت ايجاد زمينه خلاقيت و نوآوري و شكوفا نمودن استعدادهاي بالقوه (نخبه پروري) و تقويت استعدادهاي بالفعل دانشجويان بسيجي جهت ايجاد تحول علمي و تحقق جنبش نرم افزاري و توليد علم و جهاد علمي در دانشگاهها و مراكز آموزش عالي و تحقيقاتي كشور.

تهيه طرح­ها و برنامه­هاي لازم و اجراي آن جهت تعميق معنويت و اخلاق در بين جامعه دانشجويي دانشگاهها و مراكز آموزش عالي و تحقيقاتي.

مواجهه با عوامل و پايگاههاي فكري و فرهنگي نظام سلطه و مقابله با تلاش دشمن و ايادي آن درتضعيف و تخريب بنيان­هاي فكري، اعتقادي و اخلاقي در دانشگاه­ها و مراكز آموزش عالي و مراكز تحقيقاتي و پيشگيري از بحران­هاي اجتماعي، سياسي، فرهنگي و اقتصادي و تقويت آمادگي و روحيه جهادي براي دفاع همه جانبه از انقلاب اسلامي و دستاوردهاي آن.

توليد و انتشار محصولات فرهنگي، سياسي، علمي و مهارتي تأليف كتب،‌جزوات و نشريات بسيج دانشجويي مطابق ضوابط مصوب مراجع ذي صلاح و دستورالعمل­هاي سازمان بسيج دانشجويي در قالب كتاب،جزوه، ‌نشريه و لوح­هاي فشرده و...

ارائه برنامه­هاي لازم و اجراي آن، ‌جهت تقويت و توسعه فعاليت­هاي فرهنگي، هنري و ادبي در جهت بسط فرهنگ انقلاب اسلامي در دانشگاهها و مراكز آموزش عالي و تحقيقاتي.

تهيه طرح­ها و برنامه­هاي لازم و اجراي آن به منظور انعكاس اخبار و اطلاعات رويدادهاي مختلف فضاي دانشگاهها و مراكز آموزش عالي و تحقيقاتي دولتي و غير دولتي در حوزه­هاي فكري، فرهنگي، سياسي، اجتماعي، صنفي، علمي، آموزشي و پژوهشي، در رسانه­هاي نوشتاري، صوتي، تصويري و سايت­هاي اينترنتي.

 

 

بسيجي بودن به کارت نيست!

من به شما جوانان عزيز، به شما پسران و دختران بسيجىِ مؤمن، از هر قشرى هستيد، عرض مى‏كنم: عزيزان من! كشور مال شماست؛ كشور متعلق به نسل جوان است؛ شما بايد اين كشور را بسازيد؛ شما بايد پايه‏هاى مجد و عظمتى را كه اين انقلاب و دست تواناى معمار انقلاب بنا گذاشته است، حفظ كنيد و بالا ببريد؛ شما بايد با نيروى خود، با اراده‏ى خود، با دانش خود و با ايمان خود، عقب‏ماندگيهاى چندده‏ساله‏ى دوران قبل از انقلاب را جبران كنيد. در ميان جوانان، هركس كه اين احساس مسئوليت و اين احساس علاقه‏ى به اهداف را، همراه با اخلاص در وجود خود حس مى‏كند، او بسيجى‏ است. چه در نيروى مقاومت باشد، چه نباشد؛ چه رسماً كارت بسيج گرفته باشد، چه نگرفته باشد. آن كسى كه باايمان است، آن كسى كه دنبال اهداف والاست، آن كسى كه حاضر است از وجود خود براى كشورش، براى اسلامش، براى نظام اسلامى و براى آحاد ملتش، با وجود خود، بااستعداد خود، با جان و تن خود سرمايه‏گذارى كند، او بسيجى‏ است؛ در هركجا كه باشد. افتخار كنند جوانان عزيز بسيجى‏ ما در گردانهاى مخصوص بسيج گردانهاى عاشورا و يا زهرا در نيروى مقاومت، در بخشهاى مختلف بسيج كه توانسته‏اند با حضور سازمانىِ در بسيج، اين احساس را مجسّم كنند.

سخنرانی در اجتماع بزرگ بسیجیان شرکت کننده در اردوی فرهنگی رزمی یاران امام علی علیه السلام 1379

بسيج دانشجويي موسسه آموزش عالی رشدیه

پایگاه بسيج دانشجويي شهيد محدث موسسه آموزش عالی رشدیه تنها تشکل مستقل اين موسسه  است که تشکيل رسمي آن به سال‌ 80 بر مي‌گردد که در ادامه خلاصه‌اي از وضعيت دفاتر فعلي اين مجموعه را مشاهده مي‌نماييد

در حال حاضر دفتر مرکزي بسيج دانشجويي شهيد محدث در محل موسسه و در طبقه زیرزمین واقع شده است .

 

کانون‌هاي بسيج دانشجويي

 کانون فرهنگي هنري:برگزاري همايش‌ها، نمايشگاه‌ها، جشنواره‌ها، اردوهاي فرهنگي و...

کانون علمي پژوهشي: برگزاري مسابقات و دوره‌هاي علمي، کلاس‌هاي نرم‌افزار، فعاليت حدود 10 هسته تخصصي علمي، برگزاري جشنواره نخبگان، نوآوران، ممتازين و مبتکرين...

کانون فضاي مجازي و سايبري:مديريت سايت اطلاع‌رساني، خبرگزاري، سامانه پيام‌کوتاه، سامانه بلوتوث، تبليغات و...

كانون مطالعات فكري فرهنگي سياسي:برنامه‌ريزي جهت افزايش سطح مطالعات دانشجويان، برگزاري دوره‌هاي کتابخواني، فعاليت در جهت آشنايي دانشجويان با نشريات، روزنامه‌ها

كانون نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس:فعاليت در زمينه شهدا، مقاوت، دفاع مقدس، بيداري اسلامي، برگزاري يادواره ‌شهدا، برگزاري اردوهاي راهيان نور جنوب و غرب

کانون تربيت بدني:برنامه‌ريزي در جهت برگزاري برنامه‌هاي ورزشي، ارتقاي آمادگي جسماني، برگزاري مسابقات ورزشي، برنامه‌هاي کوهنوردي، شنا، دوچرخه‌سواري و...

کانون مطالعات زنان و خانواده:فعاليت تخصصي و پژوهشي در حيطه زنان و خانواده، برگزاري دوره‌هاي ويژه، فعاليت در زمينه حجاب، پوشش و عفاف

کانون جهاد سازندگي: برگزاري اردوهاي طرح هجرت و محروميت زدايي در حيطه‌هاي عمراني، آموزشي، علمي، فرهنگي و...

 فعاليت‌هايي بسيج دانشجويي :

اردوها

برگزاري اردوي بزرگ راهيان نور بازديد از مناطق عملياتي جبهه جنوب کشور با حضور دانشجويان دانشگاه در روزهاي پاياني اسفند ماه

برگزاري اردوهاي قم- جمکران

برگزاري اردوهاي تشکيلاتي بسيج دانشجويي در مشهد مقدس

برگزاري اردوي طرح هجرت در روستاهاي محروم استان و کشور

برگزاري اردوي راهيان غرب کشور

برگزاري اردوهاي سياحتي- تفريحي

نمايشگاه

نمايشگاه‌هاي مختلف مجموعه بسيج دانشگاه براي ارائه تمامي اطلاعات و محصولات در يک موضوع خاص ويژه دانشجويان برگزار مي‌گردد. از جمله نمايشگاه‌هاي موفق برگزار شده در سال‌هاي گذشته عبارتند از:

نمايشگاه عکس، فيلم وکتاب

نمايشگاه عکس و کتاب با موضوع شهدا و راهيان نور

نمایشگاه با موضوع عفاف و پوشش دختران و پسران ، فروش محصولات مرتبط با حجاب و عفاف،...

 

هيئت دانشجويي اصغریه

اين هيئت دانشجويي که زير نظر بسيج دانشجويي دانشگاه فعاليت مي‌کند از سال‌هاي پيش تشکيل شده است

نشريات.

منتظر تمام دوستان اهل قلم و مجرب در امور نشريات هستيم...

 

حلقه‌هاي صالحين:

 

"حلقه صالحين" عنوان حلقه‌هاي معرفتي بسيج است. که با حضور هر 10 تا 20 نفر تشکيل شده و با موضوعات مختلف ديني و تحليلي به صورت هفتگي و مداوم برگزار مي‌گردد. اين حلقه‌ها به صورت دانشجويي به سبک بحث و بررسي از سوي کليه افراد برگزار مي‌گردد و بعضا در جلساتي از حضور اساتيد صاحب نظر استفاده مي‌شود.

برگزاري دوره‌هاي آموزشي:

دوره مقدماتي بسيج 1 و 2 و 3 : اين دوره در مورد سازمان بسيج و اخلاق بسيجي برگزار مي‌گردد. و يکي از ملزومات جهت تبديل عضويت از حالت عادي به فعال است.

طرح ولايت: دوره‌اي است که در دو مرحله استاني وکشوري برگزار مي‌گردد. اين دوره شامل کلاس‌هاي مختلف اعتقادي، منطقي، فلسفي، تحليلي و کاربردي است.

طرح طليعه حکمت: دوره‌اي است که در آن تعداد 15 کتاب از کتب شهيد مطهري به طور سيستماتيک تدريس مي‌شود.

...

ديگر فعاليت‌ها:

در بسيج دانشجويي دانشگاه فعاليت بزرگ و کوچک ديگري انجام مي‌گيرد که ذکر تمامي آن‌ها در اين مختصر نمي‌گنجد. همچنين مجموعه بسيج بستريست مناسب براي پياده‌سازي برنامه‌ها و ايده‌هاي شما در فضاي دانشگاه... چرا که در اين مجموعه براي هر سليقه و علاقه‌اي که در چارچوب اهداف والاي بسيج دانشجويي باشد، قسمتي تعريف مي‌شود.

با ما در ارتباط باشيد!

.

چگونه مي‌توانم بسيجي شوم؟

- منم می­خوام بسیجی شم

- شما همین که این روحیه را داری بسیجی هستی. اگر هم می­خوای به طور سازماندهی شده و رسمی عضو بسیج بشی، زحمت می­کشی از شناسنامه و کارت ملی و کارت دانشجوییت یه کپی می­گیری به همراه دو قطعه عکس میاری دفتر بسیج و دوتا فرم رو که یکی از اونا فرم مشخصات و اون یکی فرم علاقه­مندی­های شماست پر می­کنی که یه پرونده پیش ما داشته باشی تا بشه فعالیت­های شما رو توش ثبت کرد. چند روز بعد هم یه کارت عضویت بسیج برات صادر می­شه. اگر هم جای دیگه­ای عضو بودی و می­خوای پروندتو منتقل کنی اینجا، میای و یه نامه به اسم نامه درخواست پرونده از ما می­گیری و می­ری پروندتو میاری پیش ما. همین!

البته این رو بدون اگه شما سازماندهی نشی اطلاع­رسانی به شما برای ما سخت میشه

حالا بعد عضویت می­تونی بری و پشت سرت هم نگاه نکنی که اونوقت پروندت میشه پرونده راکد، انگار که دیگه عضو نیستی.

اما اگه خواستی می­تونی تو دوره­ها و کلاس­هایی که برای بسیجی­ها برگذار می­شه مثل کلاس­های آموزش مقدماتی و طرح ولایت استانی و کشوری و ... شرکت کنی و با توجه به میزان فعالیتت در این مجموعه بعد از مدتی بشی بسیجی فعال.

بسیجی فعال بسته به مدت فعالیتش اجازه­ی استفاده از یکسری خدمات مثل کسری خدمت و حضور در دوره­ی آموزش تکمیلی 45 روزه به جای دوره­ی آموزشی سربازی ( که خب برای برادراست) و همچنین استفاده از سهمیه ارشد و ... رو داره که اگه بخوایم ریز بشیم باید همه­ی صفحه­های این بروشور رو اشغال کنیم که نمی­شه دیگه!

چگونه مي‌توانم عضو بسيج دانشجويي شوم؟

اصلا براي چه بايد عضو شوم؟

اگرچه فرهنگ و تفکر بسيجي در غايت معنايي خود مفهومي والاتر از يک ارگان دارد، ولي جهت هم‌راستايي و برنامه‌ريزي‌هاي مختلف نياز است سازماندهي‌هايي در اين زمينه صورت پذيرد. مجموعه بسيج دانشجويي فرصتيست براي آنکه دور هم جمع شويم و در راستاي اعتقادات و اهداف انقلابيمان قدم برداريم. بستري براي عمل به تکليف قطعي اين روز‌ها يعني "امر به معروف و نهي از منکر". نعمتي جهت حرکت به سمت خودسازي و فاصله گرفتن از آلودگي‌ها و انحرافات فضاي دانشجويي.

از نظر سيستماتيک شما با تشکيل پرونده عضو رسمي (عادي) بسيج دانشجويي خواهيد شد. اين پرونده با کپي شناسنامه، کارت ملي، کارت دانشجويي، دو قطعه عکس و مراجعه به دفاتر مرکزي بسيج برادران و خواهران و تکميل فرم‌هاي ثبت‌نام تشکيل مي‌شود. اما اين تنها يک آغاز است و موضوع مهمي که بعضا در اين ميان مغفول مي‌ماند حضور شماست. اين حضور شماست که باعث مي‌شود در مجموعه مؤثر باشيد و بتوانيم دست در دست هم در راستاي پيشبرد آرمان‌هايمان قدم برداريم.

چه کسي مي‌خواهد،

من و تو ما نشويم؟

خانه‌اش ويران باد...

از آنجا که بسيج دانشجويي يک تشکل مستقل در محيط دانشگاه است و در عين حال با مجموعه دانشگاه تعامل دارد. اين افراد مؤثر در بسيج هستند که با ارائه برنامه‌ها، طرح‌ها و ايده‌هاي خود باعث پويايي و رشد مجموعه بسيج و تأثيرگذاري در محيط دانشگاه مي‌شود. لذا از اين رو منتظر اعلام آمادگي شما به هر نحو و اندازه‌اي هستيم...

 

 

 

آیین نامه اجرایی قانون تشکیل، تقویت و توسعه بسیج دانشجویی

تاریخ آیین نامه: 1390-05-19

آیین نامه اجرایی قانون تشکیل، تقویت و توسعه بسیج دانشجویی 

مصوب چهارصد و هفتاد و دومین جلسه مورخ 13/10/ 1379 
شورای عالی انقلاب فرهنگی 


مقدمه : 
در اجرای تبصره 4 قانون تشکیل، تقویت و توسعه بسیج دانشجویی (مصوب جلسه مورخ 22/09/77 مجلس شورای اسلامی) و اختیارات تفویضی مقام معظم رهبری ( نامه شماره 47355 - 1/ م مورخ 3/12/77 ) ، آیین نامه اجرایی قانون مزبور به شرح ذیل به تصویب رسید. 

فصل اول : کلیات 
ماده 1. در این آیین نامه عناوین زیر، جایگزین تعاریف کامل آنها می‏گردد: 
1- 1. فرهنگ و تفکر بسیجی: مجموعه رفتار، گفتار، روش و اندیشه را شامل می گردد که منبعث از مبانی انقلاب اسلامی و تعالیم حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری است. ایثار ، شهادت، عدالت خواهی، حسن سلوک، عشق به ولایت، حضور در صحنه ها، خیرخواهی، خلوص، تعبد و معنویت از شاخصه های این فرهنگ غنی است. 
2-1. دانشگاه ، مؤسسه یا مرکز آموزش عالی: کلیه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اعم از دولتی یا غیردولتی که امر آموزش بالاتر از مقطع تحصیلی متوسطه را برعهده دارند. 
تبصره: هر واحد دانشگاهی وابسته به دانشگاه های دولتی در دیگر شهرها و نیز هر واحد دانشگاه غیردولتی، یک مرکز یا واحد آموزش عالی مستقل محسوب می شود. 
3-1. محدوده دانشگاه ها: عبارت است از کلیه فضاهای دانشگاهی؛ شامل فضاهای آموزشی، پژوهشی، خوابگاهها و محوطه دانشگاه یا دانشکده. 
تبصره : مراکز پژوهشی محض که فاقد دانشجو هستند مشمول این بند نمی شوند. 
4-1. جذب : ایجاد شرایط و بستر مناسب برای همیاری، مشارکت و عضویت داوطلبانه دانشجویان در بسیج دانشجویی. 
تبصره : شرایط عضویت شامل عموم دانشجویان شاغل به تحصیل در آن دانشگاه می باشد که به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اهداف انقلاب اسلامی اعتقاد دارند. 
5-1. آموزش: برگزاری دوره های آموزشی حول محورهای فرهنگی، علمی و دفاعی. 
6-1. سازماندهی: برقراری ارتباط منسجم، منظم و تعیین وظایف مشخص بین اعضا، متناسب با عرصه های مختلف فرهنگی، علمی و دفاعی. 

ماده 2. اهداف بسیج دانشجویی عبارتند از: 
1-2. تحقق فرامین و رهنمودهای حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری. 
2-2. تقویت روحیه همیاری و مسئولیت پذیری. 
3-2. بسط فرهنگ و تفکر بسیجی. 
4-2. ایجاد آمادگی دفاع همه جانبه از دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه های گوناگون فرهنگی، علمی و دفاعی. 

فصل دوم: وظایف 
ماده 3. بسیج دانشجویی برای نیل به اهداف مذکور از شیوه های زیر استفاده خواهد کرد: 
1-3. جذب ، آموزش و سازماندهی دانشجویان داوطلب. 
2-3. آشنا ساختن دانشجویان با فرهنگ ایثار و شهادت و معرفی اسوه های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس. 
3-3. همکاری در توسعه تحقیقات و پژوهشهای فرهنگی علمی و دفاعی در راستای پیشرفت و سازندگی کشور. 
4-3. حفظ و ارتقای روحیه استکبار ستیزی در دانشجویان. 
5-3. برگزاری یادواره ها ، همایش ها، جشنواره ها و مسابقات مورد نیاز. 
6-3. برگزاری دوره ها، اردوها و کلاسهای فرهنگی، علمی و دفاعی. 
تبصره: دوره های علمی دفاعی در خارج از دانشگاه برگزار می شود. 
7-3. انتشار جزوات و نشریات بسیج دانشجویی مطابق ضوابط مصوب شورایعالی انقلاب فرهنگی و دستورالعمل های ذیربط. 
8-3. همکاری با مسؤولان دانشگاه و تشکلهای دانشگاهی طبق ضوابط و دستورالعمل های نیروی مقاومت بسیج. 

فصل سوم : اجرا 
ماده 4. بسیج دانشجویی نیروی مقاومت موظف است با همکاری و هماهنگی با رؤسای دانشگاه ها برای نیل به اهداف یاد شده در قانون و این آیین نامه نسبت به ایجاد و توسعه بسیج دانشجویی در دانشگاه ها اقدام نماید. 

ماده 5. دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دولتی و غیردولتی موظفند علاوه بر حمایتهای معنوی و قانونی، امکانات مورد نیاز بسیج دانشجویی از قبیل مکان و …را در حد مقدورات و متناسب با توان دانشگاه ها تأمین نمایند. 

ماده 6. مسئول سازمان بسیج دانشجویی با نظرخواهی از دانشجویان بسیجی هر دانشگاه، سه نفر را کتبا به ریاست دانشگاه معرفی می نماید و با توافق طرفین، یکی از آنها با حکم مسؤول سازمان بسیج دانشجویی به عنوان مسؤول بسیج دانشجویی دانشگاه منصوب می‏شود. 
تبصره: نحوه نظرخواهی از اعضای بسیج دانشجویی مطابق شیوه نامه ای است 
که به تصویب نیروی مقاومت بسیج خواهد رسید. 

ماده 7. بودجه و امکانات مورد نیاز برای فعالیت های بسیج دانشجویی از محل 
اعتباراتی که می بایست در بودجه سالانه وزارتخانه های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، علوم، تحقیقات و فنآوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیش بینی شود، تأمین خواهد شد. 

ماده 8 . وزارتخانه های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، علوم، تحقیقات و فنآوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش و دانشگاه آزاد اسلامی برای تقویت بنیه علمی و حمایت از فعالیت هسته های علمی دانشجویان بسیجی از محل اعتبارات پژوهشی در حد توان حمایت لازم را به عمل خواهند آورد. 

ماده 9. بسیج دانشجویی، فعالیت های فرهنگی و علمی خود را با ریاست دانشگاه هماهنگ خواهد نمود و در مواردی که فعالیت های بسیج دانشجویی با حمایت مالی دانشگاه انجام می پذیرد اخذ مجوز از شورای فرهنگی دانشگاه ضروری است. 

ماده 10. بسیج دانشجویی ضمن پرهیز از ورود به جناح بندی های حزبی و سیاسی، با حفظ شأن و منزلت بسیج درخصوص راهپیمایی و تجمعات دانشجویی از هیأت نظارت دانشگاه مجوز خواهد گرفت. 
§آیین نامه فوق در 10 ماده و 5 تبصره، در جلسات 468، 470، 471 و 472 مورخ 5/07/79، 17/08/79، 15/09/79 و 13/10/79 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.

تمام حقوق مادي و معنوي اين درگاه متعلق به دفتر نظارت و ارزيابي فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم مي‌باشد .

 

آیین نامه تشکیل بسیج اساتید دانشگاه هاو مراکز آموزش عالی کشور

تاریخ آیین نامه: 1390-05-19

آیین نامه تشکیل بسیج اساتید دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور 

مصوب چهارصد و نودمین جلسه مورخ 27/9/ 1380 
شورای عالی انقلاب فرهنگی 

مقدمه: 
به منظور تحقق آرمانهای حضرت امام خمینی(ره) و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب مبنی بر تحقق دانشگاه اسلامی و اشاعه تفکر بسیجی در آن، بسیج اساتید دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور توسط نیروی مقاومت بسیج در چارچوب ضوابط و مقررات دانشگاه ها براساس مواد زیر تشکیل می‏شود: 

ماده1 . تعاریف: 
1. فرهنگ و تفکر بسیجی: تلاش ناشی از اخلاق و انگیزه دینی و ایمان صادقانه، بصیرت، ایثار، جهاد علمی، عدالت خواهی، حسن سلوک، حضور عالمانه در صحنه‏ها، خیرخواهی، تعبد و معنویت از شاخصه‏های این فرهنگ غنی است. 
2. دانشگاه، مؤسسه یا مرکز آموزش عالی: کلیه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اعم از دولتی یا غیردولتی که امر آموزش بالاتر از مقطع تحصیلی متوسطه را برعهده دارند. 
3 . محدوده دانشگاه ها: عبارت است از کلیه فضاهای آموزشی، پژوهشی، خوابگاهها و محوطه دانشگاه یا دانشکده. 
4.‌ جذب: ایجاد شرایط و بستر مناسب برای همیاری، مشارکت و عضویت داوطلبانه اعضاء هیأت علمی در بسیج اساتید دانشگاه ها. 
5. شرایط عضویت: 
الف) اعتقاد و التزام عملی به مبانی دین مبین اسلام، احکام شرع مقدس، نظام جمهوری اسلامی ایران و ولایت مطلقه فقیه. 
ب) عضویت در هیأت علمی یا اشتغال به تدریس و تحقیق در دانشگاه ها و مراکز عالی آموزشی و پژوهشی کشور. 
6 . سازماندهی: 
الف) برقراری ارتباط منسجم، منظم و تعیین وظایف مشخص بین اعضا، متناسب با عرصه‏های مختلف علمی و فرهنگی. 
ب ) عدم بهره‏گیری از بسیج اساتید در جهت منافع حزبی و گروهی و پرهیز از ورود این تشکل به منازعات جناحی . 

ماده 2 . اهداف: 
1. تحقق‏ دستورات‏ و رهنمودهای حضرت امام خمینی(ره) و رهبرمعظم انقلاب‏ در ‏دانشگاه ها. 
2 . بسط فرهنگ و تفکر بسیجی در میان اعضای هیأت علمی دانشگاه ها 
3. دفاع از ارزشها و دستاوردهای انقلاب اسلامی 
4. کمک به ایجاد زمینه مناسب برای تلاش علمی‏و پژوهشی با هماهنگی مدیریت دانشگاه 
5. ارتقای اندیشه و روحیه خدمت به جامعه و کشور در دانشگاه ها 
6 . کمک به ارتقای معرفت و آگاهی دینی 

ماده 3 . وظایف: 
1. همکاری با مدیریت دانشگاه ها و دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و سایر تشکل‏های دانشگاه برای دستیابی به دانشگاه اسلامی. 
2. تلاش برای تحقق وحدت حوزه و دانشگاه. 
3. کمک به دولت و سایر نهادها در زمان بروز حوادث غیر مترقبه و شرایط بحرانی. 
4. تقویت روحیه همکاری و ایثار در بین اساتید دانشگاه ها. 
5. کمک به شناخت ابعاد تهاجم فرهنگی در دانشگاه ها و ارائه راهکارهای لازم. 
6 . مشارکت در برگزاری همایش ها و نشست های علمی و فرهنگی. 
7. مشارکت در انجام تحقیقات مورد نیاز کشور از طریق برقراری ارتباط ‏و همکاری با سازمانها و نهادهای دولتی و خصوصی، مراکز دانشگاهی، مؤسسات و انجمن های علمی و پژوهشی. 
8 . ارائه خدمات مشاوره‏ای به دانشجویان در زمینه‏های علمی، تحقیقاتی و فرهنگی. 
9. برگزاری اردوهای علمی- فرهنگی برای اعضا و خانواده‏های آنان. 

ماده4 . اجرا: 
1. مسئول مرکز بسیج اساتید استان، با نظر خواهی از اساتید بسیجی هر دانشگاه، سه نفر را کتباً به ریاست دانشگاه معرفی می‌نماید و پس از توافق با رئیس دانشگاه یک نفر با حکم مسئول سازمان بسیج اساتید نیروی مقاومت بسیج به عنوان مسئول بسیج اساتید دانشگاه منصوب می‌شود. 
تبصره: رئیس دانشگاه حداکثر ظرف یک ماه نظر کتبی موافق خود را در خصوص یکی از سه نفر معرفی شده به مسئول مرکز بسیج اساتید اعلام می‌نماید. 
2. دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دولتی و غیردولتی موظفند علاوه بر حمایت‌های معنوی و قانونی، امکانات مورد نیاز بسیج اساتید حتی‌الامکان از قبیل دفتر و … را در حد متعارف و شأن اساتید تأمین نمایند. بودجه و امکانات مورد نیاز برای فعالیت های بسیج اساتید از محل اعتباراتی که در بودجه سالانه وزارتخانه‌های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ، علوم ، تحقیقات و فنآوری و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی پیش‌بینی می‌شود، تأمین خواهد شد. 

§این آیین نامه در جلسه 490 مورخ 27/9/80 ، بنا به پیشنهاد نیروی مقاومت بسیج به تصویب رسید و ماده 4 آن در جلسه 551 مورخ 10/9/83 اصلاح شد.

تمام حقوق مادي و معنوي اين درگاه متعلق به دفتر نظارت و ارزيابي فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم مي‌باشد

 

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 24 فروردين 1392 16:58
 

شمارنده های آماربازدید


بازدیدهای امروز:348
بازدیدهای دیروز:371
بازدیدهای این ماه:6493
مجموع بازدیدها:648609
حداکثر بازدیدهای ماهانه:137071
مجموع صفحات بازدید شده:2593287

لینک های مرتبط

تماس با ما

آدرس: تبریز، اتوبان پاسداران، فرشته جنوبی، فرشته 17
تلفن:           51051 (041)
فکس:               36678582 (041)
ایمیل:       info@roshdiyeh.ac.ir